Msza św. żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie rozpoczęła dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę
 

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski. Razem z papieskim jałmużnikiem koncelebrowaną Liturgię sprawowali m. in.: abp Tadeusz Wojda, biskupi Romuald Kamiński, Janusz Stepnowski i Adrian Galbas oraz księża pallotyni i kapłani z obu warszawskich diecezji.

Kazanie wygłosił ks. dr Zenon Hanas. Przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla przypomniała w homilii najważniejsze etapy życia Zmarłego. Kaznodzieja podkreśli, że abp. Hoserowi przez całą posługę na misyjnych szlakach towarzyszyła „troska o życie, w każdym z jego wymiarów”. Natomiast życiowym programem Zmarłego była encyklika Pawła VI „Humanae vitae” o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego (wydana w 1968r. – przyp. at).

– Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim żyć będziemy – powiedział na początku homilii ks. Hanas. O tym, że właśnie taką ufność miał abp. Hoser świadczy kartka, jaką znaleziono na biurku, przy którym pracował Zmarły przed pójściem do szpitala. – „Wiem, komu zawierzyłem. Nie zawstydzę się na wieki” – przeczytał jej treść na koniec kazania ks. Zenon Hanas.

W Eucharystii w Ołtarzewie uczestniczyła rodzina zmarłego siostry i bracia zakonni, przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń i ruchów, z którymi współpracowała abp. Hoser.

Po zakończeniu Mszy św. Zmarłego wspominali m. in.: abp. Tadeusz Wojsa, siostrzenica Urszula w imieniu rodziny. Natomiast w imieniu środowiska lekarskiego Andrzej Kukwa i Jerzy Goliszewski, który poznał przyszłego arcybiskupa podczas studiów medycznych.

Wspólnotę Małżeństw i Rodzin reprezentowała Małgorzata Walaszczyk, która powiedziała, że abp. Hoser „nakierował” ich pracę na towarzyszenie rodzinom. – Ty pokazywałeś sobą, że Pan Bóg jest większy i nas tego uczyłeś. Kiedy wjeżdżałeś do Medjugorie, powiedziałeś, że choć się żegnamy, to przecież będziemy się kontaktować. A najpiękniejszą możliwością kontaktu ponad czasem i przestrzenią jest modlitwa. I dzisiaj nasza gromadka obiecuje Ci to – zadeklarowała Małgorzata Walaszczyk.

Uroczystości pogrzebowe będą trwały dwa dni. Jeszcze dzisiaj trumna z ciałem abp. Henryka Hosera zostanie przewieziona na warszawską Pragę, gdzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika rozpocznie się Msza św. pogrzebowa.

Przed i po Mszy św. jest możliwość modlitwy przy trumnie.

W piątek – 20 sierpnia o godz. 12.00 – w katedrze przy ul. Floriańskiej będzie sprawowana Eucharystia żałobna pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Po tej Mszy św. ciało Zmarłego zostanie złożone w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Transmisje z Eucharystii – jakie będą sprawowane w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika – przeprowadzi internetowa telewizja Salve. Net.

Źródło: Tygodnik Niedziela