Prace rozpoczyna fundacja Familiaris Laetitia, której celem jest m.in. upowszechnianie dorobku naukowego ks. abp. Henryka Hosera na rzecz rodziny i ochrony życia ludzkiego. Nazwa fundacji oznacza dosłownie radość życia rodzinnego. Łączy w sobie tytuły dwóch dokumentów papieskich: adhortacji „Familiaris Consortio” św. Jana Pawła II oraz „Amoris Laetitia” papieża Franciszka.

W prace fundacji Familiaris Laetitia włączą się dawni współpracownicy i przyjaciele ks. abp. Henryka Hosera. Wśród nich są m.in. były prefekt Kongregacji Kultu Bożego, ks. kard. Robert Sarah, oraz metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda, a także lekarze i naukowcy.

Przełożony prowincji księży pallotynów i prezes fundacji, ks. dr Zenon Hanas, wskazał, że instytucja będzie zajmować się zarówno działalnością naukową, jak i duszpasterską.

– Pierwszym i podstawowym działaniem będzie wydanie publikacji, która będzie mówiła o celach, które chciałby realizować ks. abp Henryk Hoser w swoim życiu i poprzez fundację. Publikacja będzie streszczeniem, syntezą nauczania ks. abp Henryka Hosera w kwestiach bioetycznych, duszpasterstwa rodzin i zatroskania o rodzinę. Ks. abp Henryk Hoser stworzył programy duszpasterskie dla rodzin, które zostały utworzone w Afryce, kiedy pracował tam jako misjonarz. Zdumiewające jest to, że owe programy do dzisiaj funkcjonują, iż po tylu latach programy duszpasterskie rodzin w Afryce dalej są. My staramy się dostosować je do polskich warunków. Chcielibyśmy zająć się dopracowaniem, dostosowaniem ich do nowych wyzwań, przed którymi stoi rodzina – powiedział ks. dr Zenon Hanas.

Ks. abp Henryk Hoser zmarł 13 sierpnia ubiegłego roku. Przez 21 lat posługiwał w Rwandzie. W latach 2008-2017 był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Jego ostatnią misją była funkcja wizytatora apostolskiego w Medjugorje.

RIRM

Źródło: Radio Maryja